Skip to content
vasárnap, május 22
  • Kezdőlap
  • Életmód
  • Bőrápolás
  • Egészség

My Herb

Belülről fakadó egészség

  • Kezdőlap
  • Életmód
  • Bőrápolás
  • Egészség

My Herb

Belülről fakadó egészség

  • Kezdőlap
  • Életmód
  • Bőrápolás
  • Egészség
Home>>Egészséges Életmód>>Útmutató a tünetektől mentes Peri Menopauzához.
Útmutató a tünetektől mentes Peri Menopauzához.
Egészséges ÉletmódMenopauzaNői Egészség

Útmutató a tünetektől mentes Peri Menopauzához.

Varga Gabriella2021.03.23. 314 Views

Útmutató a tünetektől mentes Peri Menopauzához.

Sok nő fél a peri-menopauzától, attól az időszaktól az életünkben, amikor a reproduktív hormonok szintje csökkenni kezd.

Valóban, a perimenopauza igen rossz hírnevet szerzett, mert rengeteg kellemetlen tünettel járhat együtt, beleértve a következőket:

  • Súlygyarapodást,  
  • Hangulatváltozásokat,  
  • Súlyos menstruációs problémákat (például ha szabálytalan) 
  • Puffadás és PMS,  
  • A fáradtság érzését, 
  • Fakó bőr és haj, 
  • Pajzsmirigy problémák,
  • Nem létező libidó, és meddőség.

De mindenképp tudnod kell: ezek a tünetek nem elkerülhetetlenek. Igen, a hormonok ingadozása a peri menopauza idején valósak, de a tünetek nem biztosak. 

Ha a megfelelő időszakokban megfelelően gondoskodsz magadról, akkor elkerülheted ezeket a kellemetlen tüneteket.

És ne hagyd abba az olvasást, akkor sem ha még csak 20 vagy éppen 30 éves vagy, és a perimenopauza az utolsó dolog ami eszedbe jut! 

Ha jelenleg bármilyen típusú a havi ciklussal kapcsolatos problémát, vagy hormonális egyensúly-hiányt tapasztalsz, ezek a tünetek a jövő hírnökei is lehetnek … és nem jó értelemben. 

Ha most ramatyul érzed magad, és nem teszel lépéseket a hormonok egyensúlyának fenntartása érdekében, akkor a perimenopauza alatt ez a helyzet  rosszabbodhat.

Mi a perimenopauza?

A perimenopauza, vagy pre-menopauza azt jelenti, hogy „a menopauza előtt van”, és a legtöbb nőnél 35 éves kor körül kezdődik, és a menopauza-ig (a legutolsó vérzésig ) tart. 

A perimenopauza során különböző tünetek bukkanhatnak fel, a hormonális változások miatt.

Pontosabban, a perimenopauzát az ösztrogén, a progeszteron és az androgének egyenetlen ingadozása jellemzi. 

Ezek a hormonok többé-kevésbé egyenletes mintát követnek a 20-as és 30-as évek alatt, de szabálytalanul kezdenek viselkedni, amikor belépünk a 30-as és 40-es évek végére ( ez mindenkinél más és más lehet), és amikor közelebb kerülünk a menopauzához.

A környezeti tényezők súlyosbíthatják a perimenopauza tüneteit.

Útmutató a tünetektől mentes Peri Menopauzához.

Hozzá tehetjük, hogy a 30-as évek végén és a 40-es évek elején az élet tele lehet különböző stresszorokkal, mint például: 

  • Kisgyermekek, és tinédzserek nevelése, 
  • Hosszú (gyakran stresszes) munka végzése, a karrier csúcspontján, 
  • Navigálás az elfoglalt családi élet, az időskorú szülők gondozása, és néha talán problémás párkapcsolat között. 

Mindez elindíthatja a kortizolt (stressz hormon) a saját őrült hullámvasútján, így a reproduktív hormonok ingadozása mellett, egy nőnek a magas kortizol-szint tüneteivel is szembe kell néznie. 

Mint például állandóan fáradtnak, de izgatottnak érzi magát, alvászavarok, intenzív cukor utáni vágyakozás, és a vércukorszint ingadozása.

Az endokrin rendszert (hormon rendszert) károsító toxinoknak, avagy méreganyagoknak való kitettség különbséget jelent abban is, hogy hogyan fogsz át navigálni a perimenopauza idején. 

Ma a környezetben minden eddiginél több endokrin rendszert károsító anyag található, ezek a vegyi anyagok túlterhelhetik a szervezet méregtelenítő rendszerét (amelynek feladata az elhasznált hormonok, és a toxinoktól való megszabadulás).

Ezzel egyfajta zavart okozhatnak a pajzsmirigy működésében, amely nagyon érzékeny a vegyi anyagoknak való kitettségre.

A perimenopauza két fázisa.

Útmutató a tünetektől mentes Peri Menopauzához.

A perimenopauzát két fázisra (időszakra) oszthatjuk: 1. és 2. fázis. 

Ma arra fogok összpontosítani, hogyan lehet enyhíteni a tüneteket, és egyfajta öngondoskodást beiktatni az 1. fázis során, de fontos megérteni mindkét fázist.

1. fázis (35–45 évesek)

Ez a szakasz az, amikor a reproduktív hormonok termelése kezdhet elmozdulni, és már kevésbé kiegyensúlyozott. 

De ez azt jelenti, hogy ha jó a hormonális egészségi állapotod, és rendszeres öngondoskodást folytatsz, akkor ebben a szakaszban még nem szabadna tüneteket tapasztalnod. 

Rendszeres kell legyen az ovuláció és a menstruáció, és emelett:

  • Jó izomtónus, 
  • Bőrminőség, 
  • Megfelelő energia és 
  • Nemi vágy kell hogy legyen. 

Más szavakkal, még mindig elegendő hormonnak kell termelődnie ahhoz, hogy vitálisnak, és fiatalosnak érezd magad. 

Ha olyan tüneteket tapasztalsz, mint a termékenység nehézségei, a hüvely szárazsága, a felgyorsult bőröregedés, vagy a száraz haj (vagy a fentiek mindegyike), ezek annak a jelei, hogy felborulhatott a  hormonális egyensúly!

2. fázis (45–55 évesek)

Ebben a fázisban az  ovuláció egyre ritkább majd teljesen megszűnik. A menstruáció pedig rendszertelenné válik. Vagy például lehet: rendszeresen “rendszertelen”, ami azt jelenti  minden második havi ciklusban van menstruáció. 

Egy bizonyos, hogy a kiszámíthatóság eltűnik az élet ezen oldaláról.

És bár ez drámai módon hangzik, ez a fázis viszonylag sima vitorlázás lesz, ha az 1. fázis alatt gondoskodsz a hormonális egészségedről. 

Sok nő azonban hagyja, hogy az 1. fázisban tapasztalt tünetek kezeletlenek maradjanak, és ez a tüneteket a 2. fázisban súlyosbíthatja.

De mint korábban mondtam, a szélsőséges tünetek nem elkerülhetetlenek a perimenopauza során. Minden szakaszban célzott stratégiák használhatók a tünetek enyhítésére, és a legjobb közérzetért.

Útmutató a tünetektől mentes Peri Menopauzához.

A tünetek nélküli perimenopauza 3 alapvető stratégiája.

Útmutató a tünetektől mentes Peri Menopauzához.

1. Stratégia:

A havi ciklusnak megfelelő étkezés. A tünetektől mentes perimenopauza első alapvető stratégiája az, hogy a ciklusod minden hetében meghatározott ételeket fogyassz.

Vagyis: a  fogyasztott ételek változtatása minden fázisban, az optimális hormonegyensúly, és anyagcsere támogatása érdekében.

Ez a ciklus alapú étkezési megközelítés a legkülönfélébb mikroelemeket biztosítja az általános hormonális egyensúly támogatásához. 

Biztosítja azt is, hogy a kritikus időszakokban kulcsfontosságú ételeket kapjon a szervezet, például a felesleges ösztrogén lebontásához, (amely PMS-t okozhat). Nem beszélve arról, hogy ez a megközelítés javítja a menstruációs tüneteket, támogatja a termékenységet, és fokozza a nemi vágyat, az energiát, és a hangulatot.

Élvezhetjük a különféle konyhák előnyeit, amikor ciklikusan kezdünk el étkezni – legyen az, ketogén, mediterrán, néha időszakos böjtöléssel (Intermittent Fasting), így lehet változatos. 

2. Stratégia:

A havi ciklusnak megfelelő edzésterv.

A 28 napos menstruációs ciklus, ciklikus jellege biztosítja a tökéletes keretet ahhoz, hogy megtervezzük mikor sportoljunk, és hogyan sportoljunk.

A menstruációs ciklus minden szakaszában a testednek különféle testmozgásra van szüksége.

Bizonyos időpontokban – például a luteális fázisban és a menstruáció alatt – alacsonyabb lehet az energia szint, a szervezetnek kevesebb belső erőforrás áll rendelkezésre egy erős edzéshez.

A többi fázis során azonban a tested minden erőforrását, és a magasabb energia szintet egy igazán erős edzésben kamatoztathatod.

A ciklus alapú testmozgással megmentheted magad a kimerültség, a kiégés, és a kellemetlen perimenopauza tüneteitől. 

3. stratégia:

Fokozottan figyelj a mikroelemek bevitelére. 

Ha egészséges étrendet követsz, a ciklusnak megfelelően táplálkozol, és az edzésed is a ciklusodnak megfelelő, akkor szükséges-e kiegészítők használata?

Igen!

A kiegyensúlyozott hormonális egyensúly fenntartása érdekében a kiegészítők rendkívül fontosak.

Az egészséges étkezésnek mindig az első stratégiának kell lennie. 

Nincs egyetlen kiegészítő, amely pótolhatja a rossz vagy következetlen ételválasztást. 

De a kiegészítés speciális mikroelemekkel nyújt  a testnek extra támogatást, amelyre szüksége van a hormonális átmenet idején.

Pontosabban, a perimenopauza közelében lévő nőknek a következő kiegészítőkre kell odafigyelnie:

  • B-komplex. A B-vitaminok hiánya alacsony energiát, és fáradtságot okozhat. A B6 egy különösen fontos vitamin, elősegítheti a progeszteron termelését, amely a peri-menopauza idején csökkenni kezd. A B6 a máj enzimjeivel is együttműködve eltávolítja a felesleges ösztrogént a testből.
  • Probiotikumok. Az egészséges mikrobiom elengedhetetlen a hormonális tünetek kezeléséhez – és ez különösen igaz a perimenopauza idejére is. A 35–45 éves nőknek optimális bél-egészségre van szükségük ahhoz, hogy a szervezet feldolgozza az élelmiszerekben és a kiegészítőkben kapott legfontosabb mikroelemeket. 
  • D3-Omega-3 keverék. Egyes tanulmányok azt sugallják, hogy az optimális D-vitamin szint támogatja a termékenységet, és javíthatja az anyagcsere markereit a PCOS-ban szenvedő nőknél. Elegendő D-vitamin védő hatású lehet az endometriózis ellen, a kutatások szerint. (Forrás)
  • Az optimális D-vitamin szint elengedhetetlen. Az omega-3 zsírsavak az optimális fiziológiai funkciók csaknem számtalan listáját támogatják, a hangulat, és a szorongástól kezdve, a vércukor stabilizálásáig (ami elengedhetetlen a hormon egyensúlyhoz).(Forrás)
  • És persze  a C-Vitamin, és a Magnézium, mindkettő elengedhetetlen a női egészség szempontjából.

A Máj méregtelenítő / ösztrogén metabolizáló. A máj kritikus szerepet játszik a hormonális egyensúly fenntartásában. A hatékony méregtelenítéshez a májnak mikrotápanyagok, és antioxidánsok teljes készletére van szüksége. 

Konkrét stratégiák a perimenopauza tüneteihez:

Útmutató a tünetektől mentes Peri Menopauzához.

Bizonyos területeken azonban további támogatásra lehet szükséged. Ez normális. Íme néhány, a perimenopauzára jellemző, gyakori tünet, és további lépések, amelyek könnyíthetik ezeket:

Rendszertelen, nehéz vagy fájdalmas menstruáció: 

Természetes megoldás, a Barátcserje, amit már évszázadok óta használnak a menstruációs, és hormonális egészséggel kapcsolatos tünetek, panaszok kezelésére.

Kimutatták, hogy támogatja a rendszeres ovulációt és az egészséges progeszteron szintet. 

PMS, premenstruációs tünetek. 

A tanulmányok azt is kimutatták, hogy a Barátcserje (vitex), segíthet a PMS tüneteinek javításában. 

A termékenység támogatása. 

A rendszeres ovuláció és az egészséges hormonszint támogatásával a Barátcserje (Vitex) kiváló választás lehet a termékenység támogatására a perimenopauza idején. A Barátcserje  gyógynövény kiegészítő negatív mellékhatások nélkül támogatja a termékenységet. 

Depresszió és ingerlékenység. 

A maca por,  a tanulmányok szerint segíthet javítani a depresszió tüneteit. Egyes állatkísérletek arra is utalnak, hogy a maca segíthet a kognitív funkciókban és a koncentrációban. (Forrás)

Fakó bőr és haj. 

Kiváló minőségű omega-3 kiegészítő segít táplálni a száraz bőrt, és a hajat. Ezenkívül nyilvánvaló tipp, de gyakran figyelmen kívül van hagyva, és alulértékelik: 

Maradj hidratált! Ez csodákat tesz a bőrnek és a hajnak.

Alacsony nemi vágy. 

Tanulmányok szerint a maca por elősegítheti a nemi vágy fokozását a menopauzás nőknél.

Továbbá az adaptogén gyógynövény ashwagandha is segíthet a nők szexuális funkcióinak támogatásában.

Stressz és szorongás a perimenopauza alatt

A stressz kezelése sokoldalú megközelítést igényel, amely magában foglalja az életmódot, a testmozgást és egyebeket. De az adaptogén gyógynövények a stresszcsökkentő arzenál fontos részei lehetnek.

Például az ashwagandha (Forrás), amely a kutatások szerint biztonságos, és hatékony adaptogén gyógynövény a stresszel szemben. A Szent Bazsalikom egy másik nagyszerű választás a stressz és a szorongás kezelésére, a kutatások szerint.

A hormonális egészség és a termékenység támogatásához,  az egyik legjobb dolog, amit tehetünk,  hogy növeljük a leveles zöldségek, és a keresztesvirágú zöldségek fogyasztását, például:

  • Brokkoli, 
  • Karfiol, 
  • Káposzta és 
  • Kelbimbó. 

Ez tehát  a 3 alapvető stratégia, a tünetek nélküli peri menopauzához. Remélem segítségedre lesz.

A következő cikkek is érdekelhetnek még a témában:

Menopauza – Súlygyarapodáshoz tökéletes vihar, és mit tehetünk ellene.

9 Adaptogén gyógynövény, amit a hormon-egyensúlyért fogyaszthatsz.

Menopauza és a hasi zsírpárna.

Szorongás és a menopauza.

Related tags : HormonokMenopauzaPeri-menopauzaVitaminok
Share:

Previous Post

Mi az a kollagén? És 9 tudomány által elfogadott jótékony hatása.

Mi az a kollagén. 9 tudomány által elfogadott jótékony hatása.

Next Post

Tippek a puffadásra és emésztőrendszeri problémákra a perimenopauza idején

Related Articles

Egészséges ÉletmódFitnesz

8 jógapóz a rossz testtartás javítására.

A Candida-kúra mellékhatásai. Candida-SorozatNői Egészség

A Candida-kúra mellékhatásai.

Depresszió elleni táplálkozás: Étel, amely javítja a hangulatot és a mentális egészséget. Egészséges ÉletmódEgészséges ÉtelekNői Egészség

Depresszió elleni táplálkozás: Étel, amely javítja a hangulatot és a mentális egészséget.

Az ösztrogén dominancia természetes kezelése. HormonokNői Egészség

Az ösztrogén dominancia természetes kezelése.

Candida-SorozatEgészséges ÉletmódMenopauzaNői Egészség

Tippek a puffadásra és emésztőrendszeri problémákra a perimenopauza idején

Kategóriák

  • Candida-Sorozat
  • Egészséges Életmód
  • Egészséges Ételek
  • Fitnesz
  • Gyógynövények
  • Hormonok
  • Kiegészítők
  • Menopauza
  • Menstruáció
  • Női Egészség

Legutóbbi bejegyzések

  • Menopauza és a fogyás.
  • 9 Természetes módszer a progeszteron szint növelésére.
  • 8 jógapóz a rossz testtartás javítására.
  • Kurkuma a folyékony arany recept, a gyulladás csökkentésére. (Videó)
  • A kurkuma 12 Szépségápolási és Egészségügyi felhasználása, amelyekről tudnod kell.
  • A Candida-kúra mellékhatásai.
  • 7 Bőrápolási hiba amiért nem működik a rutinod.

Legnépszerűbb Bejegyzések

  • 9 Kollagén károsító, amit ki kell iktatnod az életedből.
  • Az alacsony progeszteronszint 5 jele a testünkön.
  • Tippek a puffadásra és emésztőrendszeri problémákra a perimenopauza idején
  • Az ösztrogén dominancia tünetei: A legfőbb okok, és a Hormon-egyensúly helyreállítása.
  • Mit együnk stressz ellen. 11 étel, amely segít leküzdeni a stressz hatásait.

Címkék

Alvás Bőr Bőrápolás Candida Depresszió Egészség Egészséges Ételek Energia fittnesz Fogyókúra Gyógynövények Haj Hormonok Jóga Kiegészítők Menopauza Menstruáció Női Egészség Peri-menopauza Progeszteron Stressz Szorongás Vitaminok Ösztrogén Ösztrogén Dominancia

Legutóbbi bejegyzések

  • Menopauza és a fogyás.
  • 9 Természetes módszer a progeszteron szint növelésére.
  • 8 jógapóz a rossz testtartás javítására.
  • Kurkuma a folyékony arany recept, a gyulladás csökkentésére. (Videó)
  • A kurkuma 12 Szépségápolási és Egészségügyi felhasználása, amelyekről tudnod kell.

Cimkék

Alvás Bőr Bőrápolás Candida Depresszió Egészség Egészséges Ételek Energia fittnesz Fogyókúra Gyógynövények Haj Hormonok Jóga Kiegészítők Menopauza Menstruáció Női Egészség Peri-menopauza Progeszteron Stressz Szorongás Vitaminok Ösztrogén Ösztrogén Dominancia

Jogi Nyilatkozat

A MyHerb.hu oldalon általános információkat igyekszünk adni.
Az információk kizárólag tájékoztató jellegűek, nem értelmezhetőek diagnózisként vagy terápiás utasításként és az orvosi szakvéleményt nem helyettesítik. A feltüntetett információkat mindenki a saját felelősségére használja. Az átadott ismeretek egyéni gyakorlati alkalmazása és felhasználása kizárólag az olvasó felelőssége. Mindig kérje ki háziorvosa vagy más szakképzett egészségügyi szakember tanácsát valamely egészségügyi állapotra vagy az egészségére vonatkozó bármely kérdéssel, valamint bármilyen étrendi- és életmódbeli változtatással kapcsolatban, vagy táplálék-kiegészítő szedésének megkezdése előtt.

 

© 2021 My Herb Minden jog fenntartva! | WordPress Theme Ultra Seven
  • Adatkezelési Tájékoztató
  • Jogi Nyilatkozat
Tájékoztatunk, hogy a honlap cookie-kat használ. Bővebb információért olvasd el adatvédelmi tájékoztatónkat .
.
Bezár
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT