9 természetes módszer a progeszteron szint növelésére.
A progeszteron egy nagyon hasznos szövetségesünk. Mégis, nagyon sok nőnek krónikusan alacsony a progeszteron szintje, anélkül, hogy észrevenné, hogy ez aláássa az egészségét. Pedig nagyon sok erre utaló jel és tünet jelentkezik.
Lehet hogy Te is köztük vagy?
Ennek a fontos hormonnak a szintje a nők ciklusának második felében emelkedik, az ovuláció után (a progeszteron szó szerint azt jelenti, hogy „terhesség elősegítése”). Ha a természetes hormon egyensúly fenn áll, akkor az ösztrogén és a progeszteron egy kicsit úgy hat, mint a yin és a yang a szervezetben. De a nők hormonális egyensúlyhiánya olyan gyakori probléma a modern világban, hogy sok nő a minimális progeszteron szinttel próbál boldogul. És emiatt érzelmileg és fizikailag is küzdenek.
Az alacsony progeszteronszint tünetei, mint a hormonális egyensúlyhiány, a nőknél.
Ha a progeszteronszint túl alacsonyra csökken, a hormonális egyensúlyhiány számos kellemetlen tünete tapasztalható. Ezek a következők lehetnek:
ÖsztrogénDominancia
Az ösztrogén az első számú női nemi hormon, mellette viszont az egyetlen hormon, ami ezt egyensúlyba tudja tartani, az a progeszteron, így a terhességen kívűl sokkal nagyobb szerepe van a szervezetünkben.
Azonban a progeszteron termelődésének feltétele elsősorban az ovuláció azaz hogy megtörténik a tüszőrepedés. Abban az esetben amikor anovuláció lép fel, tehát nem történik meg az ovuláció (tüszőrepedés) minden ciklusban, vagy pedig nem elégséges a progeszteron- termelődés, akkor túlsulyba kerül az ösztrogén.
Mivel így a progeszteron szintje nem elegendő az ösztrogén szintjének egyensúlyba tartásához, ezt az állapotot nevezik Ösztrogén dominanciának.
Az ösztrogén dominancia számos kellemetlen tüneteket okozhat, mint például a mióma, endometriózus, Premenstruális szindróma (PMS).
Ebben a cikkben többet olvashatsz az ösztrogén dominancia tüneteiről, és okairól is:
Termékenységi vagy menstruációs problémák
Az ösztrogén hatása, hogy a méhnyálkahártya vastagsága megnövekedjen, és így felkészítse a fogantatásra. De a progeszteronnak is fontos szerepe van – annak biztosításában, hogy a nyálkahártya az ovuláció (a luteális fázis) után nagyjából 14 napig ott maradjon arra az esetre, ha bekövetkezne a terhesség.
Ha megtörténik a fogantatás, emelkedik a progeszteronszint. Ha pedig nem, akkor a progeszteron szintje ismét csökken, ami a méh nyálkahártyájának leválását okozza, ez az amit menstruációnak nevezünk.
Ha azonban a progeszteronszint krónikusan alacsony, ez a folyamat hibásan működik, és előfordulhat, hogy úgymond a “progeszteroncsúcs” nem következik be.
Ekkor rendszertelen vagy nagyon erős menstruációs ciklusok jelentkezhetnek, vagy nehézségek léphetnek fel a fogamzás során.
Menstruáció előtti fejfájást, migrént, és a PMS intenzívebb tünetei is tapasztalhatók.
Szorongás és rossz hangulat
A progeszteronnak antidepresszáns és szorongásoldó hatása is van.
Az allopregnanolonnak (5α- és 5β ) köszönhetően. Ezek segítenek növelni a GABA (gamma-amino-acid) szintjét, ami egy neurotranszmitter, és nyugtató hatással van az agyra.
Álmatlanság
Az alacsony progeszteronszintet összefüggésbe hozták a rossz alvással, különösen ami az elalvási problémákat jelenti.
Súlygyarapodás és cellulit
Ha kevés a progeszteron, a szervezet nem égeti el a zsírraktárakat energiaként. Ezenkívül elveszíti a progeszteron antikatabolikus előnyeit, amelyek segítenek megvédeni az izomszövetet.
A tested nem fog zsírt égetni. Ehelyett glükózt von be a véráramba, ami gyakran azt jelenti, hogy a szervezet elkezdi lebontani az izomszövetet, hogy biztosítsa ezt a gyors energiaforrást. Ez pedig narancsbőr kialakulásához is vezethet.
Folyadékvisszatartás, Ödéma
A progeszteron természetes vízhajtó – megakadályozza, hogy a sejtek felszívják a felesleges nátriumot és vizet, így segíthet csökkenteni a folyadékvisszatartást, vagyis az ödéma kialakulását.
Ezek az ödémás panaszok abban nyilvánulnak meg, hogy a nap folyamán különösen a lábakon, a bokákon és hasi tájékon puffadást tapasztalhatsz. A gyűrűid túl szorosnak tűnnek, megduzzadnak az ujjaid, vagy például az arc puffadása.
Ködös gondolkodás
A progeszteron javítja az agy működését. Annyira fontos az agy egészsége szempontjából, hogy az Emory Egyetem kutatásai azt mutatják, hogy a progeszteron terápia jótékony hatást fejt ki a traumás agysérülésből és a stroke-ból való felépülésben. (Forrás)
“A progeszteron ezzel szemben több génen, és több receptoron működik. Nemcsak képes megállítani a pusztító gyulladásos hullámot, hanem segít a károk helyreállításában is. – Ha lebontasz egy épületet, csak otthagyod a romokat? mondja Stein. „Nem, meg fogod tisztítani és újjáépíteni. És ebben tündöklik ki a progeszteron.”
Megereszkedett bőr
A bőr rugalmas marad, ha elegendő a progeszteron szint. A progeszteron ugyanis elősegíti, ugymond serkenti a kollagéntermelést.
Pajzsmirigy problémák
Mint említettem, az alacsony progeszteron ösztrogén-dominanciához vezet, ami pedig megzavarhatja az inaktív T4 pajzsmirigyhormon átalakulását, aktív T3 pajzsmirigyhormonná.
Csontproblémák
A progeszteron befolyásolja a csontképződést azáltal, hogy stimulálja a speciális csontépítő sejteket, az úgynevezett oszteoblasztokat.
Intenzívebb hőhullámok és éjszakai izzadás
A British Columbia Egyetem legújabb kutatása szerint a progeszteron titkos fegyver lehet a perimenopauza és a menopauza frusztráló, gyakori tüneteinek kezelésében.
Progeszteron termelés
A progeszteron főként a sárgatestben, a petefészkekben, de kis mennyiségben a mellékvesékben is termelődik. Részt vesz a következő fontos folyamatokban, amely kritikus a női hormon egyensúly szempontjából:
- A szervezet koleszterint használ a pregnenolon előállításához, amelyet gyakran „minden hormon anyjának” neveznek.
- A pregnenolon ezután progeszteronná alakul.
- A pregnenolon egyben az ösztrogén és a tesztoszteron prekurzor hormonja is.

A stressz mint fő progeszteronrabló.
A modern élet egyik legnagyobb hátulütője az, hogy mindent gyors ütemben csinálunk. Versenyzünk az idővel, és mégis úgy érezzük, hogy nincs elég időnk semmire. Sajnos a progeszteron a stressz nagy áldozata.
Valahányszor aggódsz vagy idegeskedsz, például a forgalom miatt, vagy a partnereddel való vita miatt, vagy az autójavítási számla miatt, a tested úgy reagál, mintha életed veszélyben lenne. Helló, adrenalin és kortizol.
Ezek a “harc” vagy “menekülés” hormonok óriási hatást fejtenek ki, és a hormonális egyensúlyhiány krónikus tüneteihez vezethetnek.
Ez azért történik, mert a szervezet úgy gondolja, hogy nem biztonságos környezetben tartózkodik, és csökkenti a progeszteronszintet, hogy biztosítsa, hogy a méh nyálkahártyája ne legyen alkalmas a fogantatásra. Ez logikus, mivel az agyi jelek azt mondják, hogy az életed veszélyben van. Ennek eredményeként a luteális fázis elégtelensége alakulhat ki.
Hogyan lehet természetes módon növelni a progeszteronszintet. 9 természetes módszer a progeszteron szint növelésére.
Bár egyetlen élelmiszer sem tartalmaz progeszteront, a következő mikrotápanyagok biztosítják a szervezet támogatásához szükséges környezetet a progeszteronszint növeléséhez:
1.C vitamin
A kutatások azt mutatják, hogy a C-vitamin segíthet növelni a progeszteronszintet és korrigálni a luteális fázis problémáit.
Remek források: Homoktövis, csipkebogyó, fekete ribizli, paprika, kivi, eper, narancs, papaya és sütőtök. Sok más zöldség is növeli a C-vitamint, beleértve a brokkolit, a mustárzöldet, a paradicsomot, a kelbimbót és a citromot.
2. Cink
Ez a fontos ásványi anyag nem csak az immunrendszer, és a bőr egészségéhez elengedhetetlen. A cink az agyalapi mirigyet is segíti a tüszőstimuláló hormonok felszabadításában. Ezek serkentik az ovulációt, és arra is figyelmeztetik a petefészket, hogy több progeszteront termeljenek.
Remek forrás: Osztriga, garnélarák, marhahús, bárányhús, máj, kagyló, vörös hús, sütőtök, és magok diófélék, kesudió.
3. Magnézium
Ez a fontos ásványi anyag nemcsak a progeszteronszint megőrzésében segít azáltal, hogy nyugodtabb leszel, hanem segíti az antagonista ösztrogén metabolitok lebontását is, csökkentve az ösztrogéndominanciát.
Egyéb jó források: kesudió, leveles zöldek, például kelkáposzta és mángold, tökmag, fekete bab, lencse és egyéb hüvelyesek, kakaó, makréla, és teljes kiőrlésű barna rizs.
4. E vitamin
A kutatások azt mutatják, hogy az E-vitamin segíthet javítani a luteális véráramlást és növelheti a progeszteronszintet egyes nőknél. Ezen kívül egy nagyon erős antioxidáns, amely a sejthártyának nyújt védelmet. Igen fontos szerepe van a női hormonok szintjének szabályozásában, nem véletlenül érdemelte ki a “termékenység vitaminja” nevet. Rendszeres fogyasztása a menstruációs görcsök enyhítésében is segíthet.
Kiválló Források: napraforgómag, mandula és mogyoró, ezek tartalmazzák a legtöbb E-vitamint. Kisebb mennyiségben: avokádó, lazac, máj, napraforgómag, pirospaprika, tojás, spenót, zöldfűszer, sütőtök, spárga, vajtök, brokkoli és mangó.
5. B6 vitamin
A B-vitaminok segítenek leküzdeni a stresszt, és segítik a májat az ösztrogén melléktermékek lebontásában, csökkentve az ösztrogéndominanciát.
A B6-vitamin-kiegészítők szedése szintén csökkentheti az ösztrogénszintet, miközben fokozza a progeszterontermelést.
Természetes forrás: spenót, lazac, tonhal, banán, dió, marhahús, csirke, édesburgonya, bab és aszalt szilva.
6. Jó (HDL) koleszterin
Az életfontosságú nemi hormonok elsődleges forrása, valamint a kortizonnak ami mellékvese-szteroid-hormon.
Koleszterinre van szükség a szervezetben a pregnenolon előállításához, amely, mint mondtam, az „anyahormon”. A pregnenolon ezután elősegíti a progeszteron előállítását, amely más hormonok, például a tesztoszteron és az ösztrogén prekurzora.
Kiválló források: kókuszolaj, kókuszvaj, pulyka és vörös hús, tojás és joghurt (ha bírod), olíva és olívaolaj.
7. Kén
A keresztes virágú zöldségek fogyasztása nagyszerű módja az ösztrogéndominancia csökkentésének. Aktiválják a 2. fázisú méregtelenítést a májban, segítve az ösztrogén metabolitok kiszűrését a szervezetből. Ez jó hír a hormonháztartásod számára, mert megakadályozza, hogy az ösztrogén melléktermékei túl sokáig keringjenek a szervezetben, ami megemelheti az ösztrogénszintet.
További jó kén források: uborka, hagyma, retek, brokkoli, zöldfűszer, kelkáposzta, mángold, karfiol, káposzta és kelbimbó, valamint páfrányfenyő, (gingko biloba) ez azonban leginkább táplálék-kiegészítőként kapható.
8. Rostok
A rostok elengedhetetlenek a jó hormonális egyensúlyhoz, ugyanis segítenek a bélmozgásban és a metabolizált hormonok kiürítésében. Beleértve a káros ösztrogéneket is, amelyek antagonizálják (ellentétes hatást fejt ki) a progeszteront a munkájában.
Jó források: lenmag, quinoa, köles, gluténmentes zab.
9. L-arginin
Ez az aminosav megtalálható a magas fehérjetartalmú élelmiszerekben, és segít a szervezetben a nitrogén-oxid előállításában. A nitrogén-oxid pedig ellazítja az ereket, segít szélesíteni az artériák falait, így a vérkeringés fokozódik. Ez biztosítja, hogy a sárgatest, és persze más szervek is, például a petefészek jobb véráramlásban részesüljenek, és így több progeszteront termeljenek.
Egyéb jó források: lencse és csicseriborsó, halak, például lazac, tonhal és pisztráng, pulyka, csirke, tökmag, dió és tejtermékek (ha jól tolerálják).
„A testnek csodálatos gyógyulási képessége van. Csak a megfelelő erőforrásokat kell biztosítanunk neki.”